Resultater Undercup 2014-2015

Undercup resultater -Øst 2014/2015. 

 

 

 Slut stilling  Øst K P E S   Rank
Pelle Nielsen 6 8 27 51   2
Team UPS! 6 12 38 85   1
MG90 6 6 25 40   6
Team Turtles 6 8 20 36   4
Appendix 6 4 17 20   9
Sir Williams Team  6 4 23 32   8
Team Cowi 6 6 25 45   5
Hyjøst 6 4 25 32   7
PLTL Hvidovre 6 8 27 48   3
Isklumperne 6 0 3 4   10

 

 

20-mar-15   Afviklede kampe - Øst      
  P E S   P E S
Pelle Nielsen 2 7 15 Appendix 0 1 1
Sir Williams Team  2 5 10 Hyjøst 0 3 4
PLTL Hvidovre 2 6 8 Isklumperne 0 2 3
Team UPS! 2 8 13 Team Turtles 0 0 0
MG90 2 4 9 Team Cowi 0 3 6
Pelle Nielsen 2 5 12 Team Cowi 0 3 4
Hyjøst 0 4 4 Appendix 2 4 6
Isklumperne 0 0 0 Sir Williams Team  2 6 6
MG90 0 2 3 Team UPS! 2 5 11
Team Turtles 2 5 6 PLTL Hvidovre 0 3 4
Appendix 0 1 1 MG90 2 7 11
PLTL Hvidovre 2 5 7 Hyjøst 0 3 4
Isklumperne 0 1 1 Team Cowi 2 7 12
Team UPS! 2 8 13 Pelle Nielsen 0 0 0
Team Turtles 2 5 8 Sir Williams Team  0 3 4
Team Cowi 2 4 10 PLTL Hvidovre 0 4 9
Hyjøst 0 3 6 Team UPS! 2 5 14
Sir Williams Team  0 3 4 Pelle Nielsen 2 5 11
Appendix 2 6 6 Isklumperne 0 0 0
MG90 0 3 5 Team Turtles 2 5 11
Pelle Nielsen 2 5 7 MG90 0 3 6
Team Cowi 2 6 10 Team Turtles 0 2 3
Hyjøst 2 6 6 Isklumperne 0 0 0
Sir Williams Team  0 4 6 PLTL Hvidovre 2 4 8
Appendix 0 2 2 Team UPS! 2 6 13
Team Cowi 0 2 3 Hyjøst 2 6 8
PLTL Hvidovre 2 5 12 Appendix 0 3 4
Isklumperne 0 0 0 MG90 2 6 6
Team UPS! 2 6 21 Sir Williams Team  0 2 2
Team Turtles 2 3 8 Pelle Nielsen 0 5 6

 

 

 

 

Undercup resultater 2014/2015 Vest. 

 

Slut stilling  Vest K P E S   Rank
Team 2000 5 10 24 46   1
Århus 1 5 7 18 32   2
Team Line 5 4 21 33   3
Frederikshavn 2 5 4 20 28   4
Århus 2 5 3 7 xx   5
Frederikshavn 1 5 2 14 22   6

 

 

Slutrunde i Hvidovre 21-22 marts:

Efter en dejlig weekend med god stemning og gode kampe blev vinderen af Undercup 2014/15 fundet.

Den ultimative Undercup vinder er:

Pelle Nielsen - Hvidovre
Anders Reck-Magnussen - Hvidovre
Lilian Nielsen - Hvidovre
Ivan Frederiksen - Hvidovre

efter en tæt finale mod Team UPS.

 

Teske cup blev vundet af Team Turtles efter finale sejer over Team Cowi 

Grums cup blev vundet af PLTL Hvidovre efter finale sejer over Hyjøst

 

Et kæmpe stort tillykke til alle !

 

****

Spille plan:

Der deltager 12 hold som fordeles på 4 grupper:

 

 

Gruppe A   Gruppe B   Gruppe C   Gruppe D
A1  Team UPS!   B1  PLTL Hvidovre   C1  Pelle Nielsen   D1  Team 2000
A2  Team Line   B2  Team Cowi   C2 Team Turtles   D2  MG90
A3  Isklumperne   B3  A-kæden   C3  Hyjøst   D3  Sir Williams Team 

 

 

Spilleplan lørdag:

 

  Bane 1   Bane 2   Bane 3   Bane 4
Lør 9:00 A1-A3   B2-B3   C1-C2   D2-D3
Lør 12:30 D1-D2   A2-A3   B2-B1   C2-C3
Lør 16:00 C1-C3   D1-D3   A1-A2   B1-B3

 

 

Efter kampe lørdag laves rangering inden hver gruppe (Point, ender, sten) og der deles op i 3 turneringer:

Undercup, Teske cup og Grums cup.

 

Spilleplan søndag:

 

Kl 08:00     Kl 11:00     Kl 14:30  
Semi 1 Undercup   Finale Grums cup   Bronze Teske cup
a1 - b1 Bane 1   Bane 1     Bane 1  
               
Semi 1 Grums cup   Semi 1 Teske cup   Finale Undercup
a3 - b3 Bane 2   a2 - b2 Bane 2   Bane 2  
               
Semi 2 Grums cup   Semi 2 Teske cup   Bronze Undercup
c3 - d3 Bane 3   c2 - d2 Bane 3   Bane 3  
               
Semi 2 Undercup   Bronze Grums cup   Finale Teske cup
c1 - d1 Bane 4   Bane 4     Bane 4  

 

 

 - 2 hold starter slutspillet med 1 point. Det er det bedste rangerede hold fra Øst (Team UPS !)  og bedste rangerede hold fra Vest (Team 2000).

- Alle kampe lørdag er over 8 ender; der kan spilles uafgjort. Opgivne ender giver 2 sten.

Alle kampe søndag er over 8 ender, ekstra ende hvis nødvendig.

- Der betales 500,- kontant for deltagelse samt betaling for middag til Are efter første runde.

- Der ydes Bælt-tilskud på 500,- per hold for de hold der kommer fra Jylland.