Internationale resultater

Trods sportens beskedne udbredelse i Danmark er der opnået mange flotte resultater ved internationale mesterskaber.

Vi har fundet frem til følgende:

1978 EM-bronze/herrer Tommy Stjernes hold
1981 EM-bronze/damer
EM-bronze/herrer 
Marianne Jørgensens hold
Per Bergs hold
1982 VM-guld/damer Helena Blachs hold
1983 EM-guld/junior-damer
NM-guld/junior-herrer
NM-sølv/junior-damer
Helena Blachs hold
Jack Kjærulffs hold
Helena Blachs hold
1985 VM-bronze/herrer Frants Guflers hold
1986 EM-bronze Maj-Britt Rejnholds hold
1987 VM - 4. plads/herrer Gert Larsens Hold
1988 VM-bronze/junior-damer Lene Bidstrups hold
1989 Skandinaviske Mesterskaber
Guld/Herrer
Ulrik Schmidts hold
1990 VM-bronze/damer
VM-bronze/herrer
Helena Blachs hold
Tommy Stjernes hold
1992 4. plads ved OL / damer(curling opvisningssport) Helena Blachs hold
1993 EM-sølv/herrer
VM-bronze/junior-damer
NM-sølv/junior-damer
Tommy Stjernes hold
Dorthe Holms hold
Dorthe Holms hold
1994 EM-guld/damer
NM-sølv/junior-herrer
NM-bronze/junior-damer
VM-bronze/junior-damer
Helena Blach Lavrsens hold
Johnny Frederiksens hold
Rikke Jensens hold
Angelina Jensens hold
1995 NM-bronze/junior-damer Rikke Jensens hold
1996 NM-bronze/junior-damer Kamilla Schacks hold
1997 EM-sølv/damer
EM-sølv/herrer
Helena Blach Lavrsens hold
Ulrik Schmidts hold
1998 EM-bronze/damer
OL-sølv/damer
VM-sølv/damer
Helena Blach Lavrsens hold
Helena Blach Lavrsens Hold
Helena Blach Lavrsens hold
1999 VM-bronze/damer
EM-sølv/herrer
Lene Bidstrups hold
Ulrik Schmidts hold
2000 EM-sølv/herrer Ulrik Schmidts hold
2001 EM-sølv/herrer
VM-sølv/junior-herrer
Ulrik Schmidts hold
Casper Bossens hold
2002 EM-sølv/damer
OL deltagelse:
Placering som nummer 9:
Placering som nummer 7:
Dorthe Holms hold
Lene Bidstrup, Susanne Slotsager, Malene Krause, Avijaja Lund Nielsen, Lisa Richardsson

Ulrik Schmidt, Lasse Lavrsen, Brian Hansen, Carsten Svensgaard, Frants Gufler

2003 Bronze, Junior B-VM/damer Nete Larsens hold
2004 Guld, Junior-B-VM/damer Madeleine Duponts hold
2005 EM-Bronze/damer
Guld, Junior-B-VM/herrer
Sølv-junior-OL/damer
Sølv-kørestols-VM
Dorthe Holms hold
Kenneth Jørgensens hold
Madeleine Dupont, Lene Nielsen, Jeanne Ellegaard, Nete Larsen
Kenneth Ørbæks hold
2006 Bronze-junior-VM/damer
OL-deltagelse
Placering som nummer 8
Lene Nielsens hold
Dorthe Holm, Denise Dupont, Lene Nielsen, Malene Krause, Maria Poulsen
2007 Bronze-junior-VM/damer
VM-sølv/damer
EM-bronze/damer
EM-bronze/herrer
EM-sølv/mix
Madeleine Duponts hold
Anagelina Jensens hold
Lene Nielsens hold
Johnny Frederiksens hold
Joel Ostrowskis hold
2009

Guld-junior-VM/herrer
VM-bronze/damer
EM-sølv/mix

Rasmus Stjernes hold
Angelina Jensens hold
Joel Ostrowskis hold

2010 EM-sølv/herrer
OL-deltagelse
Placering som nummer 9
Rasmus Stjernes hold
Johnny Frederiksen, Ulrik Schmidt, Bo Jensen, Lars Vilandt, Mikkel Poulsen
2011 EM-bronze/herrer Rasmus Stjernes hold
2014 OL-deltagelse
Placering som nummer 6
Rasmus Stjerne, Johnny Frederiksen, Mikkel Poulsen, Troels Harry, Lars Vilandt
2015 B-EM-guld/herrer Rasmus Stjernes hold
2016 Sølv, Junior B-vm, Herrer
VM-sølv/herrer
Tobias Thune, Tobias Rasmussen, Henrik Holtermann, Nikolaj Skau
Rasmus Stjernes hold
2018

OL-deltagelse - Placering som nummer 10
OL-deltagelse - Placering som nummer 10

C-EM-Guld/Herrer
B-EM-Guld/Herrer

Rasmus Stjerne, Johny Frederiksen, Mikkel Poulsen, Oliver Dupont, Morten Berg Thomsen
Madeleine Dupont, Denise Dupont, Julie Høgh, Mathilde Halse, Lina Knudsen

Mikkel Krause, Mads Nørgaard, Daniel Abrahamsen, Ulrik Damm, Daniel Poulsen
Daniel Poulsen, Mads Nørgaard, Kasper Wiksten, Daniel Munk Buchholdt, Tobias Rasmussen

2019

Sølv, Senior VM Damer
Bronze, Senior VM Herrer

Lene Bidstrup, Susanne Slotsager, Trine Qvist, Lillian Frøhling Hansen
Ulrik Schmidt, Mikael Qvist, Niels Siggaard Andersen, Keld Henriksen